Przesądy podczas Gwiazdki

Już dziś warto zapoznać się z tradycją gwiazdki i kultywować te tradycję. Warto już dziś przygotować się do świąt, aby można było spędzić je w miłej oraz serdecznej atmosferze. Koniecznie na stole musi być 12 potraw. Te potrawy, symbolizują ilość Apostołów. Koniecznie także przy stole musi być wolne nakrycie, dla osoby, która niespodziewanie zapuka do drzwi i będzie niezapowiedzianym gościem.

Zgodnie z tradycją w tym tak ważnym dniu, nikt nie powianiem być sam. Atmosfera jest wyjątkowo i taka powinna być co roku. Warto zatem ją celebrować. Na stole co roku pojawia się tyle samo potraw czyli: barszcz, uszka, ryba w galarecie, a także karp smażony oraz karp w galarecie oraz wiele innych potraw. Przeczytaj „Przesądy podczas Gwiazdki”

Ciekawe wróżby wigilijne

Do kolejnych bardzo popularnych wróżb wigilijnych należą te celebrowane zarówno na wsi, jak i w mieście. Łuski z karpia wigilijnego powinny być noszone w portfelu przez cały rok, miało to wróżyć powodzenie finansowe. Bardzo wiele wróżb dotyczyło zamążpójścia. Jeśli panna młoda przy sprzątaniu wymiatała kurz na drzwi, wówczas odganiała kawalerów, powinna kurz wmiata w kierunku „do drzwi” i to miało zapewnić szybkie zamążpójście.

Ważną wróżbą było wróżenie przez gospodarza domu, jeśli wróżyli w jasny dzień to miało to wróżyć dobre niesienie przez kury a jeśli w pochmurny, to gwarantowało to obfitość mleka. Przesądów, zwyczajów oraz innego typu tradycji jest naprawdę wiele. Przeczytaj „Ciekawe wróżby wigilijne”