Kto stworzył Panoramę Racławicką?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest dość skomplikowana. Dlatego na początku przypomnijmy sobie, czym jest Panorama Racławicka? Obraz ten o niebywałym rozmiarze 15 X 115 metrów to jedyny taki obiekt w Polsce. Twórcy tego obrazu, chcieli uhonorować polskie zwycięstwo w bitwie pod Racławicami, stoczoną 4 kwietnia 1974 roku. Bitwa ta odbyła się w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Dokładnie 100 lat po tych wydarzeniach, malarz Jan Styka, który organizował wystawę we Lwowie, zapragnął stworzyć dzieło, które upamiętni tą bitwę. Przeczytaj „Kto stworzył Panoramę Racławicką?”

Świat według Kiepskich

Serial komediowy Świat według Kiepskich transmitowany jest w telewizji Polsat. Powstał w roku 1999. Ukazuje on życie rodziny Kiepskich mieszkających we Wrocławiu. W skład rodziny wchodzą Ferdynand (Andrzej Grabowski), jego żona Halina ( Marzena Kipiel-Sztuka), córka Mariola (Barbara Mularczyk), syn Waldek (Bartosz Żukowski) a także babcia Rozalia mama serialowej Haliny (Krystyna Feldman). Lokatorami rodziny Kiepskich jest rodzina Paździochów, Marian (Ryszard Kotys) oraz Helena (Renata Pałys). Przeczytaj „Świat według Kiepskich”

Polskie komedie

Komedie polskie są różne w zależności od ich rodzaju. Mogą to być komedie obyczajowe, seriale odcinkowe czy też komedie romantyczne. Mamy duży wybór co do ich oglądania np. w telewizji, na komputerze czy też w kinie. Tworzone są głównie po to by się dobrze bawić podczas ich oglądania. Komedią obyczajową może być np. Nigdy w życiu. Opowiada ona losy kobiety o imieniu Judyta (Danuta Stenka) która jest nieszczęśliwa ze swoim mężem który ją zdradza. Przeczytaj „Polskie komedie”

Polski akwarelista

Technika akwareli jest dość trudna i należy bardzo długo ćwiczyć, aby ją opanować. Sztuka polega na tym, że nie można w tej technice dokonywać praktycznie żadnych poprawek. Raz nałożona farba na kartkę papieru, jest praktycznie nie do wymazania. Z tego powodu tak mało artystów tworzyło w tej technice. Wśród najbardziej znanych i zasłużonych akwarelistów, znalazł się polski malarz Julian Fałat. Choć mówi się, że tworzył w tej technice tylko z powodu niskiej ceny farb, gdyż na farby olejne nie było go stać, to osiągnął w niej mistrzostwo. Przeczytaj „Polski akwarelista”

Kogel-mogel – polska komedia

Kogel-mogel jest polską komedią. Ma także drugą część o nazwie Galimatias. Pierwszy raz ukazał się w telewizji polskiej w 1988 roku. Komedia ta przedstawia losy Katarzyny Solskiej (Grażyna Błęcka-Kolska) mieszkającej początkowo z rodzicami mama (Katarzyna Łaniewska) oraz tatą Zenonem (Jerzy Turek) w małej wiosce Grabowo. Rodzice chcą dziewczynę wydać za mąż za Staszka (Jerzy Rogalski) bez jej zgody. Kasia chce dalej kontynuować edukację w Warszawie czeka tylko na potwierdzenie jej przyjęcia na studia. Przeczytaj „Kogel-mogel – polska komedia”

W świecie Stanisława Ignacego Witkiewicza

Stanisław Ignacy Witkiewicz urodzony w 1885 roku głównie malował, choć zajmował się także pisaniem czy fotografią. Witkacy, bo tak go nazywano był także filozofem i wyrażał wiele opinii, które nierozumiane są przez społeczeństwo do dziś. Jego prace, pomogły ukształtować teatr Tadeuszowi Kantorowi. Starał się tworzyć w nurcie Czystej Formy, którą sam wymyślił. W pewnym momencie zrezygnował zupełnie z malarstwa olejnego i zajął się malarstwem pastelowym. Przeczytaj „W świecie Stanisława Ignacego Witkiewicza”