Kawowe kontrowersje

Picie kawy, a zwłaszcza picie kawy w umiarkowanych ilościach nie jest szkodliwe, ale należy mieć świadomość pewnych negatywnych skutków, które powodują zawarte w kawie substancje. Kofeina jest substancją psychoaktywną, to znaczy ma wpływ na nasz układ nerwowy, na czynności mózgu. Kawa, tak jak inne używki powoduje uzależnienie fizycznie (czasami występuje również uzależnienie psychiczne), aczkolwiek kofeina nie uzależnia w takim stopniu jak na przykład ewidentnie szkodliwa nikotyna. Przeczytaj „Kawowe kontrowersje”

Krótka historia kawiarni

Zwyczaj picia kawy w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu publicznym wywodzi się z Bliskiego Wschodu, obszaru będącego kolebką tego napoju. Nie wiadomo, kiedy dokładnie i gdzie powstała pierwsza kawiarnia, możemy być tylko pewni, że było to w granicach Imperium Osmańskiego. Według jednej z hipotez – miastem, które może się szczycić mianem prekursora w tej kwestii jest Kair, według innej pierwszą kawiarnię otwarto w 1564 w Stambule, stolicy imperium. Przeczytaj „Krótka historia kawiarni”

Zamiast kawowca

Prawdziwa herbata powstaje tylko z liści rośliny o tej nazwie, tak samo jest z kawą – prawdziwą parzy się jedynie z ziaren kawowca. Od mniej więcej dwustu lat kawa nie jest produktem luksusowym jej spożycie rozpowszechniało się w całym społeczeństwie, wcześniej był to produkt przeznaczony dla elit. Uprawa i produkcja kawy na wielką skalę (wielkie znaczenie miały tu plantacje w Brazylii) i rozwój handlu przyczynił się do spadku cen tej „kolonialnej” używki. Ale były momenty, kiedy Europejczycy nie mogli się cieszyć kawą bez przeszkód. Przeczytaj „Zamiast kawowca”

Kawa czy herbata

„Kawa czy herbata”, tytuł popularnego porannego programu TVP mógłby sugerować jakiś poważny konflikt miedzy miłośnikami obydwu używek – ale zdarzają się przecież miłośnicy obydwu napojów. I mają prawdopodobnie rację – ciężko określić, który z napojów jest lepszy, bardziej na miejscu jest przyznanie, że są kawa i herbata są po prostu inne – inaczej działają na nasze organizmy, inaczej smakują. Inna jest ich historia – jak się wydaje picie herbaty ma nieco dłuższą tradycję. Przeczytaj „Kawa czy herbata”

Kawiarnie sieciowe

Młodzi ludzie – studenci, licealiści, pracownicy firm chodzący po ulicy z kubkami po kawie od Starbucksa, albo spędzając wolny czas w innej sieciowej kawiarni, których pełno jest w centrach największych polskich miast (najbardziej rozpowszechnione są Empik Cafe, Coffeeheaven, W biegu Cafe, Cafe Nescafe). Co prawda badania z 2009 roku pokazywały, że dla Polaków picie kawy oznacza raczej picie jej w domu – z rodziną, czy przyjaciółmi, a jedynie niewiele ponad jedna badanych osób wskazała, że spotyka się przy kawie „na mieście”. Przeczytaj „Kawiarnie sieciowe”

Dlaczego kawa

Pijemy kawę z różnych powodów – najzagorzalsi miłośnicy czarnego napoju z pewnością mogliby rozprawiać godzinami o jego zaletach. Spróbujmy zatem określić te najważniejsze: oczywiście walory smakowe – są dziesiątki, a pewnie setki sposobów przygotowywania i podawania kawy od espresso, cappuccino, latte, mokka i wiele innych. Picie kawy ma również wymiar społeczny – W XVIII i XIX wieku europejskie kawiarnie zmieniły swój charakter – z miejsc, gdzie po prostu pije się kawę zmieniły się w „kluby” – w których dyskutowano, politykowano. Przeczytaj „Dlaczego kawa”