Przesądy podczas Gwiazdki

Już dziś warto zapoznać się z tradycją gwiazdki i kultywować te tradycję. Warto już dziś przygotować się do świąt, aby można było spędzić je w miłej oraz serdecznej atmosferze. Koniecznie na stole musi być 12 potraw. Te potrawy, symbolizują ilość Apostołów. Koniecznie także przy stole musi być wolne nakrycie, dla osoby, która niespodziewanie zapuka do drzwi i będzie niezapowiedzianym gościem.

Zgodnie z tradycją w tym tak ważnym dniu, nikt nie powianiem być sam. Atmosfera jest wyjątkowo i taka powinna być co roku. Warto zatem ją celebrować. Na stole co roku pojawia się tyle samo potraw czyli: barszcz, uszka, ryba w galarecie, a także karp smażony oraz karp w galarecie oraz wiele innych potraw. Przeczytaj „Przesądy podczas Gwiazdki”

Wróżby dla panien

Okres świąteczny był owocny w różnego typu wróżby dla panien. To właśnie dzięki temu można było sobie wywróżyć, kiedy wyjdzie się za mąż oraz czy w ogóle to nastąpi. Przesądów wigilijnych i świątecznych było naprawdę bardzo wiele. Do dziś przekazywane są one z pokolenia na pokolenie. Jedną z kultywowanych wróżb jest ta dotycząca zamążpójścia. Panna powinna nabrać na łyżkę kutię i podrzucić ją do góry.

Szybko wyjdzie za mąż jeśli ziarna kutii przykleją się do sufitu. Jeśli nie – wówczas będzie czekała na zamążpójście bądź nie wyjdzie za maż. Ciekawą wróżbą jest ta z trzema talerzami. Na talerzach znajduje się woda, piasek, a także gałązka świerku. Przeczytaj „Wróżby dla panien”

Ciekawe wróżby wigilijne

Do kolejnych bardzo popularnych wróżb wigilijnych należą te celebrowane zarówno na wsi, jak i w mieście. Łuski z karpia wigilijnego powinny być noszone w portfelu przez cały rok, miało to wróżyć powodzenie finansowe. Bardzo wiele wróżb dotyczyło zamążpójścia. Jeśli panna młoda przy sprzątaniu wymiatała kurz na drzwi, wówczas odganiała kawalerów, powinna kurz wmiata w kierunku „do drzwi” i to miało zapewnić szybkie zamążpójście.

Ważną wróżbą było wróżenie przez gospodarza domu, jeśli wróżyli w jasny dzień to miało to wróżyć dobre niesienie przez kury a jeśli w pochmurny, to gwarantowało to obfitość mleka. Przesądów, zwyczajów oraz innego typu tradycji jest naprawdę wiele. Przeczytaj „Ciekawe wróżby wigilijne”

Wróżby wigilijne

Jest wiele bardzo atrakcyjnych i ciekawych wróżb, które przekazywane są od dawnych czasów. Jest wiele wróżb wigilijnych. Warto sobie wróżyć, tym bardziej że okres Bożego Narodzenia uważany jest za magiczny. Z tego jaka była pogoda, wróżyły sobie panny. Jeśli niebo było pochmurne wówczas wróżyło to zamążpójście panno starym, zaś jeśli niebo było jasne, wówczas zamążpójście było wróżone pannom młodym.

Kolejnym sposobem na wróżenie jest wróżenie z łusek karpia. Łuski z karpia można trzymać w portfelu a to ma wywróżyć przypływ gotówki. Warto celebrować takie zwyczaje, ponieważ od tego bardzo często zależy to czy tradycja będzie kultywowana oraz czy czeka nas powodzenie. Przeczytaj „Wróżby wigilijne”

Przepis na kutie

Podczas świat Bożego Narodzenia podaje się wiele pysznych potraw, które przygotowywane są według starych i znanych receptur. To dzięki temu można odtworzyć wspaniały koloryt świąt i delektować się naprawdę pysznymi potrawami. Warto zatem już dziś kupić niezbędne produkty, i przygotować przepisy, które są naprawdę pyszne i wspaniałe. Aby przygotować kutię, koniecznie trzeba kupić mąką , pszenicę, kasze, a także miód, rodzynki oraz owoce kandyzowane, takie jaki chociażby skórka pomarańczowa.

Koniecznie do kutii trzeba dodać figi oraz daktyle a także innego typu owoce, które akurat można kupić.  Przepis na kutię, może być urozmaicany jednak w różnych regionach kutia smakuje dokładnie w ten sam sposób. Przeczytaj „Przepis na kutie”

Zapomniane zwyczaje świąteczne

Warto zapoznać się ze zwyczajami świątecznymi, o których wiele osób nie pamięta. Zwyczaje świąteczne, zarówno te kultywowane jak i te zapomniane mają swój niepowtarzalny koloryt a na dodatek ich kultywowanie jest naprawdę miłe i bardzo trendy. Zwyczajem o którym się pamięta jest przygotowywanie potraw z ziaren zbóż, a także z maku, miodu oraz grzybów a także kultywuje się to, aby przy stole było jedno wolne miejsce dla niespodziewanego gościa.

Warto już dziś cieszyć się niezwykłym okresem świątecznym i przygotować dla wszystkich pyszne potrawy, według starododawnych przepisów a także według przepisów kulinarnych Przeczytaj „Zapomniane zwyczaje świąteczne”