Najlepsze okulary VR (Virtual Reality) w 2017 roku

http://www.forup.pl/img/icon/12349.png
Wirtualna rzeczywistość w końcu wystartowała. Ale czy powinieneś już się do niej dołączyć? Zobacz najlepsze zestawy i platformy VR, aby dowiedzieć się, które są odpowiednie dla Ciebie.

Najlepsze okulary VR (Virtual Reality) w 2017 roku

Wirtualna rzeczywistość w końcu wystartowała. Ale czy powinieneś już się do niej dołączyć? Zobacz najlepsze zestawy i platformy VR, aby dowiedzieć się, które są odpowiednie dla Ciebie.


Wirtualna rzeczywistość jest tutaj

Wirtualna rzeczywistość jest fascynującym sposobem na podróżowanie przy użyciu niczego więcej niż mocy technologii. Dzięki zestawowi słuchawkowemu i śledzeniu ruchu VR pozwala spojrzeć na wirtualną przestrzeń, tak jakbyś tam był. To również obiecująca technologia od dziesięcioleci, do której nigdy naprawdę nie doszło. To się zmienia wraz z aktualną falą produktów VR.

Firma Oculus wydała gotowy do użytku produkt Rift, HTC i Valve stworzyli Vive dla urządzeń przenośnych, firma Sony wprowadziła na rynek znakomitą wersję PlayStation VR, a ostatnio dodała osobny kontroler do swojego Gear VR i platforma Google Daydream zaczęła się pojawiać Cardboard coccoon. Istnieje wiele obiecujących zestawów w wielu różnych cenach i różnych mocach.

Mobilny czy stacjonarny?

Nowoczesne zestawy VR dzielą się na mobilne lub stacjonarne. Mobilne zestawy to okulary z soczewkami, na które montujesz swój smartfon. Okulary dzielą ekran na dwa obrazy, zmieniając smartfon w urządzenie VR. Mobilne zestawy, takie jak Samsung Gear VR czy Google Daydream View są tanie, ich cena oscyluje w granicach 300 złotych, a ponieważ wszystkie procesy są wykonywane w telefonie, nie musisz podłączać żadnych kabli do zestawu.

Jednakże, ponieważ telefony nie są przeznaczone specjalnie do VR, nie mogą one oferować najlepszego obrazu, nawet w przypadku specjalnych okularów, a nie różnią się znaczniej niż VR na PC lub konsolę. Qualcomm pokazał prototyp zestawu VR Snapdragon 835 na CES, który pozwala poruszać się po wirtualnej przestrzeni, bez konieczności podłączania do nich niczego dzięki czujnikom zainstalowanym w Twoim pokoju. A Google niedawno pokazało zestawy głośnomówiące Daydream firmy HTC i Lenovo, które nie wymagają telefonu i wykorzystują wbudowane śledzenie pozycji.

Połączone zestawy, takie jak Oculus Rift, HTC Vive i PlayStation VR są fizycznie połączone z komputerami (lub w przypadku PS VR, PlayStation 4). Kabel sprawia, że ​​są one niewygodne, ale umieszczenie całego procesu przetwarzania wideo w pudełku, którym nie musisz dotykać twarzy, oznacza, że ​​doświadczenie VR może być dużo bardziej realistyczne. Korzystanie z dedykowanego wyświetlacza w zestawie stacjonarnym zamiast smartfonu, a także użycie wbudowanych czujników ruchu i zewnętrznego monitora aparatu znacznie poprawia wierność obrazu i śledzenie ruchów głowy.

Oprócz skomplikowanych kabli, różnicą jest też cena. Najtańszą opcją jest PS VR w cenie 1600 złotych i wymaga dodatkowych dodatkowych akcesoriów. Cena Oculus Rift wynosi 2000zł i jest dostarczany tylko z prostym pilotem i konsolą Xbox One; Kontrolery Oculus Touch to kolejne 400zł. I chociaż HTC Vive jest najbardziej kompletnym pakietem, jest to również najdroższa cena 3000zł. Rift i Vive potrzebują dość potężnych komputerów, a PS VR wymaga PlayStation 4.

Sony PlayStation VR
PlayStation VR firmy Sony to aktualny produkt tej firmy do wirtualnej rzeczywistości, oferujący najbardziej dopracowane i łatwe w obsłudze wykorzystanie VR w połączeniu ze stosunkowo rozsądną ceną. Można grać tylko w takie tytuły, jak Resident Evil 7: Biohazard, ale tryb teatralny umożliwia granie w dowolną grę na PS4, tak jakbyśmy siedzieli przed dużym ekranem. Podobnie jak Rift, wymaga dodatkowej inwestycji o pełną funkcjonalność. Potrzebujesz PlayStation Camera, aby zestaw działał w ogóle, a pakiet kontrolera PlayStation Move do sterowania ruchem. Mimo to, za zestaw słuchawkowy o wartości 1600zł, oznacza to, że łączna kwota jest nadal niższa niż cena Rift.

HTC Vive/SteamVR
HTC Vive to komplet zawierający zestaw VR, dwa kontrolery ruchu i dwie stacje bazowe do definiowania obszaru VR "cały pokój". To technicznie imponujący i jest jedynym systemem VR, który śledzi Twoje ruchy w kostce o długości kilku metrów zamiast siedzenia w fotelu. Zawiera również zestaw kontrolerów ruchu bardziej zaawansowany niż PlayStation Move. Ale te 3000zł jest dość trudne do przeskoczenia, a PC-Tethered VR, tak jak Vive potrzebuje dużo mocy, z HTC zaleca co najmniej procesor Intel Core i5-4590 i GeForce GTX 970 GPU.

Oculus Rift
Oculus Rift stał się synonimem VR, nawet jeśli marka straciła trochę swego blasku na rzecz HTC Vive i PlayStation VR. Oculus Rift sprzedaje detaliczną wersję, a mimo że jest droższy niż zestawy dla programistów, jest znacznie bardziej zaawansowany. Z technicznego punktu widzenia, zestaw jest niemal identyczny z Vive. Kosztuje 600 dolarów mniej niż Vive.

Google Daydream View
Google Daydream jest podobny do Google Cardboard. Nadal możesz umieścić telefon w niedrogim zestawie (300zł), który działa jak wyświetlacz dzięki zestawowi okularów rozdzielających ekran na dwa obrazy. Zdolny pilot, który trzymasz w dłoni (podobnie jak w Oculus Remote), kontroluje działanie. To imponujące, gdy można znaleźć aplikacje, które z nim współpracują, ale biblioteka oprogramowania jest obecnie bardzo lekka i nie jest wstecznie kompatybilna z aplikacjami kartonowymi Google (chociaż Google pracuje nad aktualizacją SDK).

Samsung Gear VR
Gear VR firmy Samsung jest jednym z najbardziej dostępnych systemów VR z chwytem. Aby korzystać z najnowszego Gear VR, potrzebujesz kompatybilnego smartfona Samsung Galaxy (obecnie osiem urządzeń, od Galaxy S6 do S8). To zawęża potencjał użytkowników do osób, które już posiadają kompatybilne telefony Samsung, ponieważ zakup jednego tylko do użycia z Gear VR powoduje obniżenie ceny do poziomu HTC Vive. W jasnym świetle Samsung regularnie łączy Gear VR z flagowymi telefonami, więc jeśli planujesz zakup Galaxy S8, możesz kupić zestaw VR za darmo przy zakupie.

Teraz Gear-VR za 500zł jest nieco droższy niż poprzednia wersja i produkt Google, ale posiada nowy kontroler Bluetooth wyposażony w panel dotykowy i czujnik ruchu, oprócz tabliczki dotykowej wbudowanej w zestaw. Firma Samsung współpracowała z firmą Oculus w celu stworzenia ekosystemu oprogramowania Gear, który zawiera niezliczoną liczbę aplikacji i gier oraz wiele sposobów na oglądanie filmów wideo o rozdzielczości 360 stopni.

Windows 10 VR Headsets
Firma Microsoft ogłosiła współpracę z wieloma producentami sprzętu, aby oferować różne zestawy VR kompatybilne z systemem Windows 10 na wierzchu notebooków Vive i Oculus Rift (które zawierają własne ekosystemy oprogramowania z Steam i Oculus Store), a w niedawnej aktualizacji dla twórców Windows 10 wprowadzono niektóre funkcje VR do systemu operacyjnego. Zestawy wykorzystują czujniki ruchu na zewnątrz, więc nie potrzebują zewnętrznych kamer czy czujników, takich jak Rift, Vive i PS VR. Niedawno sprawdziliśmy model dewelopera firmy Acer, który wydaje się obiecujący, choć daty ustalania cen i wydania nie są jeszcze dostępne.

Firma Microsoft pracowała także nad HoloLens, kosztownym i ciągle rozwijającym się zestawie o zwiększonej sprawności i o dużym potencjale. Pamiętaj, że AR nie jest VR.

Apple i VR
Jak dotąd Apple był bardzo dobry w VR, ale to powoli zaczyna się zmieniać, przynajmniej od strony rozwoju oprogramowania. System OS X High Sierra umożliwia tworzenie VR na trzech głównych platformach oprogramowania VR: Steam, Unity i Unreal. Wykorzystuje również ramy firmy Apple w technologii Metal 2, które firma mówi, zapewnia wydajność wymaganą dla VR. Nie ma planów na nagrywarki VR firmy Apple - bardziej prawdopodobne jest, że dodano kompatybilność Rift lub Vive do komputerów Mac.

Przyszłość VR
Plany i rozwój firm VR są trudne do przewidzenia i mogą mieć wiele sposobów. Google Cardboard skierował się na Google Daydream, podczas gdy Samsung kontynuuje Gear VR, choć nie pokazał światu VR. Fiński producent o nazwie Varjo pracuje nad nowym zestawem VR, który jak twierdzi wyświetla 70 razy w rozdzielczość Vive, ale w najbliższym czasie nie trafi w ręce konsumentów. Będziemy uważać na najważniejsze platformy VR i zaktualizować tę historię w miarę rozwoju nowego oprogramowania i sprzętu.
Dron DJI Phantom 4 z bliska
http://www.forup.pl/img/icon/12351.png
DJI utrzymuje swoją dominację jako lider na rynku dronów. Nowy Phantom 4 (5000zł) udoskonala wygląd swoich poprzedników z bardziej wyrazistym, bardziej usprawnionym podwoziem.
Przegląd iRobot Roomba 690
http://www.forup.pl/img/icon/12350.png
Kiedy myślisz o świecie robotów sprzątających, myślisz o linii Roomba firmy iRobot. I chociaż najwyszże modele firmy są imponujące, Roomba 690 na wejściu na rynek (1400zł) oferuje dużo więcej niż dobrą cenę.
Najlepsze okulary VR (Virtual Reality) w 2017 roku
http://www.forup.pl/img/icon/12349.png
Wirtualna rzeczywistość w końcu wystartowała. Ale czy powinieneś już się do niej dołączyć? Zobacz najlepsze zestawy i platformy VR, aby dowiedzieć się, które są odpowiednie dla Ciebie.