Dron DJI Phantom 4 z bliska

http://www.forup.pl/img/icon/12351.png
DJI utrzymuje swoją dominację jako lider na rynku dronów. Nowy Phantom 4 (5000zł) udoskonala wygląd swoich poprzedników z bardziej wyrazistym, bardziej usprawnionym podwoziem.
Zawiera wszystkie funkcje, które sprawiły, że firma Phantom 3 Professional zajęła pierwsze miejsce w rankingu na Amazon. Dodano też kilku nowych funkcji: wśród nich system bezpieczeństwa, który zatrzymuje drona, jeśli wykryje przeszkodę. To niewątpliwie drogie urządzenie, ale jest warte swojej ceny

Wygląd
Phantom 4 za 3000zł zachowuje ten sam podstawowy wygląd, co seria Phantom 3, ale biała powłoka z tworzywa sztucznego została zmieniona, aby poprawić wygląd i aerodynamikę. Pojazd waży 3 kg.

DJI dostarcza zaskakująco kompaktową i funkcjonalną torbę wraz z Phantom 4. Posiada miejsce na bęben, kontroler, ładowarkę, śmigła oraz kilka zapasowych baterii (jedna bateria jest dołączona do zestawu). To najlepszy darmowy dodatek, jaki producent oferuje - ma nawet uchwyt do przenoszenia i zatrzaski, aby ją zamknąć.

Giętkie mocowanie wstrząsów znajduje się teraz wewnątrz obudowy, a aparat jest zabezpieczony zarówno po lewej jak i po prawej stronie. Może się pochylać w górę iw dół, a punkt przymocowania pozwala na skromny lewy i prawy skręt. Port micro USB i gniazdo karty pamięci microSD są teraz częścią obudowy i są łatwiejsze w obsłudze.

Pilot jest prawie niezmienny od tego, który dostarczano z Phantom 3 Professional i Phantom 3 Advanced. Ma ten sam zintegrowany klips, na którym można zamontować małego smartfona jak i dużego tableta. Największą różnicą jest to, że jeden z przycisków uprzednio odznaczonych - ten na prawym górnym ramieniu pilota - jest teraz dedykowanym przyciskiem Pauza. Naciśnięcie jego w dowolnym momencie spowoduje, że Phantom zatrzyma się w miejscu i zawiśnie w powietrzu.

Phantom 4 jest dobrym wyborem, a niektóre nowe funkcje są jeszcze łatwiejsze w obsłudze niż w poprzednich modelach, ale nadal jest to potężny dron i musisz się postarać, aby nim polecieć. Przed przystąpieniem do startu upewnij się, że zarówno pilot, jak i akumulator są w pełni naładowane.

Łatwiej jest transportować Phantom z odłączonymi śrubami napędowymi. Instalacja ich jest prosta.
Aby uruchomić Phantoma, ustaw go na płaskiej powierzchni, naciśnij przycisk zasilania z tyłu baterii, a następnie naciśnij go ponownie. Drone wykona kilka sygnałów dźwiękowych, potem nastąpi jego kalibracja.

Aplikacja
Upewnij się, że telefon lub tablet jest bezpiecznie przypięty do zacisku i podłączony przez kabel do portu USB. Po uruchomieniu aplikacji DJI Go dla Androida i iOS będziesz mógł dostosować ustawienia przechwytywania i zapisu wideo, angażować inteligentne tryby lotu i wyświetlać dane telemetryczne.

W większości trybów Phantom wymaga GPS - i szybko się odnajduje podczas lotu na świeżym powietrzu. Jeśli ustawisz kontroler w tryb A (Attitude), możesz latać bez GPS. To przydatne podczas korzystania z Phantom w pomieszczeniach - jego system skierowany ku dołowi Vision Positioning System pomaga utrzymać stabilność, gdy GPS nie jest dostępny - ale dla zapewnienia maksymalnej stabilności dobrze jest używać GPS do lotów zewnętrznych, ponieważ zapewnia to fantastyczną pracę Phantom 4, gdy wiatr stawia opór.

Lot
Istnieją dwa różne sposoby kontrolowania Phantom 4 w powietrzu. Możesz używać laski sterowniczej na pilocie zdalnego sterowania, aby latać tradycyjnie, ręcznie, albo możesz zagłębić się w automatyczne tryby lotu samolotu i pozwolić, aby latał sam. Niektóre podstawowe aspekty startu i lądowania są całkowicie zautomatyzowane i zainicjowane przez aplikację kontrolną.

Samodzielnym lotem jest to, na co doświadczeni piloci mogą sobie pozwolić. Lewy pasek sterujący przesuwa Phantom w górę i w dół, a także służy do obracania go we własnej osi. Prawy pasek przesuwa go do przodu, do tyłu, w lewo lub w prawo. Patyki są analogowe, dzięki czemu można wyregulować prędkość ruchu Phantom, a kierunkowe ruchy można łączyć - jeśli chcesz, aby trąbka wznosiła się podczas lotu w kierunku o godzinie 11, możesz to zrobić z łatwością. Jeśli chcesz mieć uchwyt na ręcznym locie bez zagrażania życiu lub kończynie, aplikacja DJI Go ma wbudowany symulator lotu, który pozwala latać cyfrowym dźwiękiem przez wirtualny krajobraz.

Inteligentne tryby lotu
Nadal znajdują się inteligentne tryby lotu, które po raz pierwszy udostępniono za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania układowego Phantom 3 i Inspire 1. Blokada kursu i blokada domowa zmieniają sposób, w jaki dron reagują na elementy sterujące. Blokada kursu ustawia Phantom na prostej ścieżce w oparciu o orientację przodu w momencie włączenia ustawienia. Możesz złapać samolot, aby zablokować aparat w danym miejscu w powietrzu, a jeśli tylko nacisniesz prawą dźwignię sterującą, będzie się poruszać wzdłuż swojej pierwotnej ścieżki.

Home Lock jest przydatny do przywołania Phantom do siebie. Jeśli nie masz pewności, z jakiego kierunku skierowany jest przód - na przykład gdy aparat jest skierowany prosto na ziemię - możesz używać funkcji blokowania domowego, aby kontrolować ruch w stosunku do swojego położenia, a nie do kierunku wskazanego przez przód. Naciśnięcie prawego drążka w prawo zawsze przysunie Phantom bliżej, a popychanie go do przodu spowoduje, że odsunie się od ciebie.

Tryb Waypoint umożliwia powtarzanie trasy lotu w kółko. Jest zastrzeżenie - najpierw musisz fizycznie latać ścieżką i zapisać ją, zanim będzie można latać automatycznie. Ale po aktywacji daje Ci swobodę w oderwaniu samolotu i przechylenie aparatu podczas lotu przez powietrze, dobrodziejstwo dla filmowców. Obecnie istnieje kilka aplikacji innych firm, które obsługują prawdziwe zaplanowane loty dla serii Phantom 3 - obejmują Airnest, Auto Flight Logic Autopilot 29,99 dolarów w iTunes Store i FreeSkies CoPilot. Aplikacje te nie zostały jeszcze zaktualizowane, aby obsługiwać Phantom 4, ale gdy tron ​​używa tego samego zestawu SDK, co seria Phantom 3 i Inspire 1, to tylko kwestia czasu, zanim zostanie dodana.

Ciekawe miejsce to tryb automatyczny, który rzuca kontrolę od operatora w celu wykonywania idealnie okrągłych orbit wokół punktu w kosmosie, przy zachowaniu aparatu fotografowanego w tym punkcie. Musisz latać nad punktem, ustaw go na aplikację, a następnie przenieść Phantom do tyłu, aby ustawić promień orbity początkowej. Możesz wyregulować wysokość, prędkość i promień w połowie orbicie, a także nachylić kamerę w górę iw dół. Kiedy po raz pierwszy sprawdziłem tę funkcję w Phantom 3 Advanced, zauważyłem, że lądowisko sprowadza się czasem do ramy, ale nie widziałem tego podczas orbity z Phantom 4.

I jest tryb Follow Me. Phantom podąży za pilotem podczas poruszania się po ziemi. System unikania przeszkód działa tutaj, dzięki czemu można używać go w sposób bezpieczny na większych obszarach niż w przypadku starszych modeli, które naprawdę potrzebują otwartej przestrzeni wolnej od przeszkód.

Aktywna ścieżka
Active Track to jeden z nowych trybów wprowadzonych w Phantom 4. Zachowanie jest podobne do "Follow Me". Ale zamiast śledzić pilota, może śledzić obiekt, który definiujesz. Można narysować obiekt wokół siebie na ekranie mojego telefonu, a Phantom 4 podąży za nim. Można poruszać się wokół przedmiotu, po prostu przesuwając kontrolkę jako ślady Phantom. To czysty efekt wizualny. System śledzenia nie jest doskonały - musisz śledzić obiekt o dość przyzwoitej wielkości. W powietrzu unosząc się w odległości około 150 stóp, odkryłem, że samochód jest za mały na torze.

TapFly
Wreszcie TapFly. W tym trybie korzystasz z ekranu telefonu, aby latać Phantom, a nie kije kontrolne. Linia horyzontu jest umieszczona w jej środku - dotykając obszaru nad nim ustawia drone na ścieżce w kierunku tego obiektu podczas wznoszenia, a stuknięcie poniżej przesuwa Phantom w tym kierunku podczas zjazdu. Suwak umożliwia ustawienie szybkości przelotu do 22,4 mph - a na ekranie jest przycisk Zatrzymaj, aby anulować lot. Przycisk Pauza na pilocie jest również dostępny w tym trybie i oczywiście Phantom zamarznie w swoich utworach, jeśli wykryje przeszkodę wzdłuż jej ścieżki.

Wydajność
Niewielką cechą Phantom 4 jest uniknięcie przeszkód. Aby to przetestować, próbowałem latać Phantom w ścianę. Zatrzymał się i zatrzymał w miejscu, nie chcąc naciskać dalej. Próbowałem latać do mojego samochodu. Próbowałem latać w siebie. W każdym przypadku Phantom wykrył przeszkodę naprzód i zatrzymał się w swoich torach. Teraz system nie jest bez ograniczeń - czujniki przeszkody są skierowane do przodu, więc jeśli lecisz na boki lub wykonasz orbitę wokół obiektu, musisz nadal używać oka, aby upewnić się, że ścieżka jest czysta .

Najwyższa prędkość została poprawiona. Podczas lotu w trybie standardowym, Phantom nadal płynie wzdłuż około 35 mil na godzinę w większości scenariuszy. Miałem jedno lot, gdzie dane z telemetrii dowodzą, że zbliżam się do 45 mph, ale prawdopodobnie miałem korzyść z tamtej windy. Phantom 4 jest przeznaczony do szybkich lotów w trybie Sport, który jest uruchamiany przez przełączenie przełącznika trybu lotu na pilocie na pozycję S. Phantom jest znacznie lepiej reagujący na sterowanie w trybie Sport, obracanie, wznoszenie, opuszczanie i wirowanie na swojej osi z dużą prędkością. I to może latać szybciej-DJI stawki to na 45mph, ale ja utrafiam 50mph na jednym punkcie. Wzrost prędkości jest namacalny i podczas gdy zauważyłem okazjonalne włamanie do lądowiska i śmigieł w filmie w trybie Sport, materiał jest nadal dość stabilny. Śmigłowce nigdy nie wsadziły się do strzału podczas lotu w standardowym trybie lotu.

Zakres roboczy jest fenomenalny. W otwartym terenie, pozbawionym wizualnych przeszkód, udało mi się wylądować na odległość około 4,500 stóp, zanim wyłączy się sygnał wideo - co daje swobodę działania w obrębie wizualnego zasięgu samolotu bez obaw związanych z ukamienerem wideo. W bardziej zatłoczonym, podmiejskim otoczeniu zasięg działania jest nieznaczny nawet o 1800 metrów - oba są najlepsze, jakie widzieliśmy w dowolnym balonie, w tym inspirowane progami DJI Inspire 1.

Dzięki podwójnym inercyjnym jednostkom miary (IMU), wraz z GPS i stabilizacją satelitarną GLONASS, Phantom 4 jest najbardziej stabilnym tonerem konsumenckim, jaki dotychczas używałem. Jeśli chcesz, aby to zawieszało się na swoim miejscu, to unosi się, nie poruszając się nagłymi zmianami wiatru. Możesz także latać w pomieszczeniach, bez pomocy GPS-a, skierowane ku dołowi kamery i sonar, część Systemu Nawigacji Wizualnej (VPS). Czytają wzorce na ziemi, aby utrzymać statek na miejscu. VPS jest również używany podczas pływania pod niską masą, wewnątrz i na zewnątrz - automatycznie dostosuje wysokość, aby zrekompensować zmiany w terenie. Pracując w połączeniu z systemem unikania przeszkód, VPS uniemożliwi Phantomowi wypadanie w ziemię podczas lotu w miejscu o różnym terenie. Może być ona wyłączona, gdy samoloty latają w miejscu, gdzie nagłe zmiany wysokości mogą spowodować, że Phantom zderzy się z obiektem nad jego śrubami.

Poprawiono także żywotność baterii. Phantom 4 jest oceniany przez 28 minut na jeden lot, ale jest to ambitny szacunek. Samolot automatycznie wyląduje, gdy akumulator spadnie do około 10 procent - użyteczną funkcję bezpieczeństwa. Spodziewaj się średnio 23 minut rzeczywistego czasu lotu. To 19-minutowa poprawa, którą dostałem z modelami Phantom 3. Pełne naładowanie baterii trwa około godziny.

Jakość obrazu i obrazu
DJI nie dokonał żadnych istotnych zmian w aparacie Phantom 4. Nadal używa soczewki, która zajmuje pole widzenia 20 mm (pełnoekranowe), czyli 94 stopni mierzone po przekątnej - przy stałej przysłonie f / 2,8. Nagrywanie wideo jest dostępne w jakości do 4K, a zdjęcia można zapisać jako JPG, Raw DNG lub Raw + JPG przy rozdzielczości 12 megapikseli.

DJI stwierdza, że ​​zostały poprawione obiektywy soczewki, aby dodać ostrość do krawędzi ramy, ale nie mogę ich zobaczyć. To nie jest złe - poza niektórymi nominalnymi zniekształceniami prostoliniowymi na krawędziach ramy, co jest skargą, która pogrąża się w nędzaniu, nie ma wiele do powiedzenia o aparacie.
Możesz nagrywać w rozdzielczości 4K kinowej (4096 na 2160) przy 24 lub 25 klatkach na sekundę. To ustawienie jest najlepiej wykorzystywane przez profesjonalistów, którzy doceniają szersze proporcje 1,9: 1 w formacie. Jeśli grasz z zamiarem przedstawienia filmu na telewizorze HDTV, trzymaj się wskaźnika 16: 9. Format UHD 4K (3.840 x 2160) pasuje do tego rachunku i jest dostępny w formatach 24, 25 lub 30 klatek na sekundę. Możesz też strzelać do 2,7 K (2,704 na 1,520) w tych samych częstotliwościach.

Jeśli wymagana jest szybsza liczba klatek na sekundę, 1080p umożliwia przechwytywanie wideo w 24, 25, 30, 48, 50, 60 lub 120fp. Korzystanie z jednego z wyższych ustawień powoduje płynne poruszanie ruchem i umożliwia spowolnienie odtwarzania materiałów w zwolnionym tempie. Jest też ustawienie 720p - dostępne są takie same opcje, jak w przypadku 1080p, bez ustawienia 120 klatek na sekundę.

Aby utrzymać to, co było spójne z moją harmonogramem edycji, nakręciłem materiał testowy dla tego przeglądu na UHD 4K przy 30 klatkach na sekundę - tradycyjny wybór dla wideo. Gdybym jednak przechwytywał filmy wideo na własne cele, poszedłem do jednego z opcji 24 fps, po prostu dlatego, że wolę wygląd.

Użyłem również standardowego koloru wyjściowego do nagrywania. Utwory umożliwiają edycję, przy minimalnej potrzebie korekcji kolorów. Dostępne są inne dostępne modele, w tym Czarno-białe, Żywe, Artystyczne, Filmowe, Plaża, Dream i Klasyczne - wszystkie z nich zapewniają różne przefiltrowane spojrzenia. Tryb z logiem jest dostępny dla profesjonalistów, którzy chcą mieć stopień zaszeregowania materiału w produkcji poprocesowej. Kopiuje film o niższym kontraście i zwiększony zakres dynamiczny, idealny do korekcji kolorów.

Wideo jest dość ostre, a stopień kompresji wynoszący 60 MB / s robi dobrą robotę minimalizującą artefakty. Zauważyłem pewne dowody ucisku podczas lotu w trybie Sport na piaszczystej plaży i podczas panoramowania kamery nad tym samym piaskiem pokrytym śladem, ale w większości jest to materiał ostry i pełen szczegółów. Sceny wyglądają dobrze, z dokładnym kolorem i kontrastem, aby nadać im naturalny wygląd. Automatyczna ekspozycja może być problemem w zależności od przedmiotu - ale pilot ma pokrętło, które może być użyte do regulacji ekspozycji podczas fotografowania w trybie automatycznym, a opcja jest pełna ręczna kontrola ekspozycji.

Stała wartość przysłony i czułość ISO 100 pozwalają ograniczyć możliwość wybrania odpowiedniego kąta nachylenia w jasny dzień. Korzystanie z szybkości migawki, która jest odwrotna dwukrotnie większa od liczby klatek, pomaga rozmyć ruch i nadaje obrazowi gładszy, bardziej naturalny wygląd. Użyłem 3-stopowego filtra ND z firmy PolarPro, aby zmniejszyć ilość światła potrzebnego do lepszego zdjęcia w celu uzyskania prawidłowej szybkości migawki 1/60 sekundy podczas kręcenia filmu 30 klatek na sekundę. Filtry PolarPro są sprzedawane na Phantom 3, ale doskonale współpracują z aparatem Phantom 4.

Podobnie jakość zdjęć jest stała dla kamery tego typu. Czujnik obrazu 1 / 2,3-calowy jest taki sam, jaki można znaleźć w większości aparatów typu point-and-shoot. Silnik JPG przechwytuje zdjęcia, które są przyjemnie ostre, nawet przy oświetleniu i nie ma zniekształceń. Surowe zdjęcia pokazują trochę zniekształceń i ściemniałych narożników, ale oba są łatwe do poprawienia, korzystając z konwertera Raw - przetwarzałem zdjęcia w tej recenzji za pomocą programu Adobe Lightroom. Aby zobaczyć znaczne korzyści w zakresie jakości obrazu i jakości obrazu, musisz wznieść się do drone z większym czujnikiem obrazu. DJI oferuje Inspire 1 z kamerą X5 Micro Four Thirds, a Yuneec sprzedaje swój Tornado H920 za pomocą CGO4, który jest identyczny z funkcjonalnością dla kamery wideo Panasonic GH4 Micro Four Thirds. Obydwa modele obsługują wymienne soczewki, chociaż ogranicza się do używania małych primesów lub lekkiego zoomu siły z powodu fizycznych ograniczeń stabilizacji gimbal.

Dodatkowe funkcje aplikacji
W aplikacji DJI Go znajduje się kilka funkcji, które warto zauważyć. Każdy lot, jaki wykonujesz, jest rejestrowany, dzięki czemu możesz cofnąć się i wyświetlić ścieżkę lotu pokrytą satelitarną mapę świata. Możesz odtworzyć ścieżkę w czasie rzeczywistym lub przyspieszonym, a także sprawdzić wysokość, odległość od domu, prędkość, tryb samolotowy i żywotność baterii w dowolnym momencie. Dziennik zawiera również całkowity czas lotu, całkowitą odległość i maksymalną wysokość.

Zapis lotu
Jest też narzędzie do edycji wideo w aplikacji. To całkiem proste, ale pozwala szybko tworzyć krótką bębenkę, nie angażując się w poważną edycję. Możesz zdecydować się na edycję z buforowanego filmu zapisanego w telefonie, który może być niepewny pod względem jakości lub możesz skopiować wideo z karty pamięci Phantom do oryginalnego materiału wideo. Możliwe jest także transmisje wideo na żywo w YouTube przy użyciu tego samego kanału, który jest przesyłany strumieniowo do ekranu smartfona.

Wnioski
Phantom 4 jest najlepszym produktem dla konsumentów, który firma DJI wydała dotychczas. Zajmuje to, co kochaliśmy o Phantom 3 Professional i poprawia się na tym. Dostajesz płynne, stabilizowane przechwytywanie wideo w formacie 4K, dłuższe czasy lotu, zdolność przechwytywania materiału wideo z prędkością, która może dotykać 50 mph, a 12-megapiksel nadal przechwytywania w wyborze formatu Raw lub JPG. Kamery z przodu zapobiegają upadkowi w przeszkody na drodze i mogą śledzić ruchome przedmioty na własną rękę. Nowy tryb samolotowy, który pozwala przejąć kontrolę nad aparatem, wystarczy, że dotknie ekranu smartfona.

Istnieją fizyczne udoskonalenia. Uproszczone podwozie i zapadkowe śruby napędowe pozwalają na szybszy lot, dołączona torba jest bardzo użyteczna, a gimbal jest lepiej zintegrowany z korpusem w celu poprawienia stabilności obrazu wideo i zmniejszenia włamania śmigła lub podwozia do materiału. Widzisz rekwizyty podczas lotu w trybie Sport.
Dron DJI Phantom 4 z bliska
http://www.forup.pl/img/icon/12351.png
DJI utrzymuje swoją dominację jako lider na rynku dronów. Nowy Phantom 4 (5000zł) udoskonala wygląd swoich poprzedników z bardziej wyrazistym, bardziej usprawnionym podwoziem.
Przegląd iRobot Roomba 690
http://www.forup.pl/img/icon/12350.png
Kiedy myślisz o świecie robotów sprzątających, myślisz o linii Roomba firmy iRobot. I chociaż najwyszże modele firmy są imponujące, Roomba 690 na wejściu na rynek (1400zł) oferuje dużo więcej niż dobrą cenę.
Najlepsze okulary VR (Virtual Reality) w 2017 roku
http://www.forup.pl/img/icon/12349.png
Wirtualna rzeczywistość w końcu wystartowała. Ale czy powinieneś już się do niej dołączyć? Zobacz najlepsze zestawy i platformy VR, aby dowiedzieć się, które są odpowiednie dla Ciebie.